Рекомендації по нанесенню бітумно-полімерних гідроізоляційних мастик ІР-73 та ІР-75

1 Сфера застосування та загальні положення
Дана Технологічна карта призначена для виконання гідроізоляційних робіт фундаментів житлових і нежитлових будівель та споруд з використанням гідроізоляційних матеріалів НПФ «Ірком-ЕКТ».
До складу робіт, передбачених даною технологічною картою, входять наступні операції:
- Підготовка та очищення поверхні основи під гідроізоляційні матеріали від сміття і пилу;
- Нанесення шару ґрунтовки Силікатизуючої ґрунтовки ІР-09;
- Нанесення мастичного шару гідроізоляції бітумно-полімерної мастики ІР-75;
- Приклеювання плит теплоізоляційних матеріалів за допомогою мастики бітумно-полімерної ІР-73.
Особливістю системи гідроізоляції фундаментів матеріалами НПФ «Ірком-ЕКТ» є комплексний підхід, що поєднує в собі спеціальне зміцнення поверхні, довговічну мастичну гідроізоляцію з високими фізіко-механічнімі показниками і клей, що забезпечує надійне кріплення теплоізоляції.
Проведення гідроізоляційних робіт на монолітному бетонному фундаменті допускається не раніше чим через 30 днів після його повної заливки.Дана карта складена без врахування погодних умов, що впливають на терміни виконання робіт. Враховуючи, що нанесення гідроізоляційних матеріалів НПФ «Ірком-ЕКТ» слід проводити по сухій поверхні, забороняється виконання робіт при дії опадів на ізольовану основу.

2 Матеріали
Матеріали, вживані для виконання гідроізоляційних робіт по даній технологічній карті, повинні супроводжуватися паспортами заводу-виробника з вказівкою основних характеристик. В разі перевищення термінів гарантійного зберігання слід провести лабораторні випробування і встановити відповідність отриманих показників нормативним вимогам.
Розробником і виробником гідроізоляційних матеріалів, вживаних згідно з даною технологічною картою, є ТОВ «НПФ «Ірком-ЕКТ».
Розрахунок матеріально-технічних показників на облаштування 1 м2 гідроізоляції фундаменту приведений в таблиці 1

         Таблиця 1-Матеріально-технічні ресурси на 1 м2 фундаменту

             Найменування   Одиниці         виміру      Кількість 
Силікатизуючий ґрунт           кг      0,35
Мастика гідроізоляційна бітумно-полімерна з кварцевим наповнювачем           кг      1-3
Мастика гідроізоляційна бітумно-полімерна з гумовим наповнювачем           кг       2

Для проведення гідроізоляційних робіт потрібне використання інструментів, устаткування і супутніх матеріалів, вказаних в таблиці 2:

         Таблиця 1- Потреба в інструментах, устаткуванні та супутніх матеріалах

             Найменвання   Кількість               Примітка
 Дриль (потужність не менше 130 Вт)         1  
Спеціальна спиралевида насадка на дриль         1  Опис в тексті
Шпатель зубчатий з висотою зуба 8 мм Не менше 2 Згідно обьему робіт і кількості робітників
Сталева рулетка 1  
Молоток 2  
Совкова лопата 1  
Ведро  4 Мінімальна кількість
Рукавиці 20 Мінімальна кількість
Спецодяг  1 На кожного робітника
Захисні окуляри 1 На кожного робітника
Уайт - спіріт, л 2 На кожні 10 м2 робіт
Плити теплоізоляційні Згідно обьєму робіт  

 

Для облаштування гідроізоляції фундаменту згідно з даною технологічною картою використовуються наступні матеріали:
Силікатизуюча грунтовка ІР-09 є водним розчином похідних кремнієвої кислоти. При нанесенні на бетон, цеглу та інші мінеральні поверхні ґрунт зміцнює основу, блокує пори від проникнення води і вологи, а також гідрофобізіруєт поверхня. Особливо рекомендований для фундаментів і підвалів, старих поверхонь, а також стін, схильних до значної дії води і вологи.
Мастика гідроізоляційна бітумно-полімерна ІР-75 є водним матеріалом на основі бітуму, наповнювача і модифікаторів бітуму. Використовується для надійної і довговічної гідроізоляції фундаментів, стін, підвалів і перекриттів, не схильних до прямої дії сонячних променів. Утворює високоеластичну міцну плівку, стійку до зсувів ґрунту і деформацій основи.Плівка зберігає міцність і відсутність текучості при +60ºС, а також зберігає еластичність і адгезію при -25ºС. Шорсткість плівки, що створюється наповнювачем, сприяє кращій адгезії матеріалів, що наносяться поверх мастики.
Клей бітумний воднодісперсіонний ІР-73 є двокомпонентним матеріалом на основі водного бітуму, модифікаторів бітуму, спеціальних наповнювачів і певної марки цементу. Призначений для приклеювання теплоізоляційних і гідроізоляційних матеріалів, а також як обмазувальна гідроізоляція для фундаментів і підвалів. Володіє високою склеюючою здатністю по відношенню до матеріалів на основі бітуму. Здатний висихати в шарі завтовшки до 1 см.

3 Організація і технологія процесу
До початку виконання гідроізоляційних робіт завозяться будівельні матеріали і інженерне устаткування і пристосування відповідно до технології і згідно термінів виконання робіт. Будівельна бригада забезпечується малою механізацією, інструментами і засобами виміру і контролю.
Кількість чоловік в бригаді має бути не менше 3.
Матеріали, необхідні для виконання робіт по гідроізоляційному захисту, мають бути зосереджені на об'єкті в кількості, необхідній для виконання всього об'єму робіт.
Гідроізоляційні матеріали НПФ «Ірком-ЕКТ» з метою запобігання погіршенню властивостей повинні зберігатися при позитивних температурах не нижче +5ºС.
Гідроізоляційні роботи проводити при температурі повітря +(5-35)ºС і відносній вологості (30-70)%. Не допускається проведення робіт по мерзлому бетону, а також в разі пониження нічних температур нижче 0ºС. Не рекомендується наносити матеріали при нагріві поверхонь вище 45ºС.
Очищення інструменту від невисохлого матеріалу проводити водою, від висохлого – механічно, а потім уайт-спірітом.
Підготовка основи
Поверхня бетонного монолітного або блокового фундаменту очищається від забруднень, що відшаровуються, за допомогою шпателів. При подальшій наклейці теплоізоляційних плит всі нерівності і дефекти поверхні необхідно нівелювати (вирівняти) механічно.
Знепилювання поверхні проводити щітками перед безпосереднім нанесенням гідроізоляційних матеріалів.
Ґрунтування
Силікатизуючу ґрунтовку ІР-09 наносити щітками на підготовлену поверхню з витратою близько 350 г/м2 залежно від пористості бетону в один захід. Критерієм обробки всієї поверхні буде голубувате фарбування бетону і його незмочування водою.
Нанесення слід проводити по всьому периметру фундаменту без пропусків.
Після ґрунтовки бетонної поверхні наносити гідроізоляційні матеріали через 2-3 години. Більш тривалий час витримки може погіршити адгезію бітумної гідроізоляції.
При поводженні з ґрунтом бути особливо акуратним зважаючи на його високу лужність. Місця контакту ґрунту з відкритими ділянками тіла негайно промити великою кількістю води..
Нанесення гідроізоляційної мастики
Перед застосуванням мастики її інтенсивно вимісити вручну.
На бетонну поверхню, оброблену силікатизуючою грунтовкою, за допомогою щіток (ширина до 20 см) наноситься мастика гідроізоляційна бітумно-полімерна ІР-75 в 1-3 шаруючи з витратою близько 1 кг/м2 на один шар і проміжною сушкою не менше 12 годин. Час сушки останнього шару – не менше 48 годин.
Шари мастики наносяться рівномірно по всьому периметру фундаменту без пропусків. Пошкодження гідроізоляційного шару мають бути оброблені мастикою до ліквідації порушень сплошності.
Перед проведенням подальших робіт слід переконатися у висиханні гідроізоляційного шару і його міцності (мастика повинна утворити суцільну міцну плівку, що не знімається при тангенціальних зусиллях зрушення, – при зчісуванні).
Приклеювання теплоізоляційних плит
Теплоізоляційні плити з піноскла, пінополістиролу або інших матеріалів повинні мати рівну приклеювану поверхню. Фундамент повинен мати також максимально рівні поверхні, інакше можлива перевитрата клею в порівнянні з кількістю, що рекомендується.
Клей бітумний воднодісперсионний ІР-73 поставляється у вигляді двокомпонентної системи – чорної в'язкої рідини і сірого сипкого порошку. Перед безпосереднім вживанням компоненти необхідно змішати у відрі за допомогою спеціального дриля (потужність не менше 1300 Вт) і насадки на неї із спіралевидним наконечником (див. малюнок). Порошок додавати в густу масу при інтенсивному перемішуванні з частотою обертання до 700 об/хв. Після повного вимішування дати відстоятися матеріалу 5 хв., а потім вимісити знову не більше 2 хв.
Готовий матеріал повинен мати однорідний пастоподібний вигляд.
Час використання матеріалу після змішування 1-1,5 години.
Наносити клей на теплоізоляційні плити шпателем з висотою зуба 8 мм на всю приклеювану поверхню з витратою близько 2 кг/м2 (з врахуванням склеювання торців плит). Плити укладаються від низу до верху з дотриманням рівня при одноразовому укладанні у висоту не більше 1,5 м. Укладання наступних рядів плит можливе не раніше чим через 3 години.
Перед засипкою фундаменту клейове з'єднання необхідно витримати не менше 72 годин. Для забезпечення шару ковзання при просадці ґрунту зворотньої засипки рекомендується використовувати захисний шар з геотекстиля, щільністю 200 гр/м2.

4 Безпека та охорона праці
До виконання робіт по нанесенню гідроізоляційних матеріалів допускаються працівники, що досягли 21 року, і пройшли медичний огляд, навчені безпечним методам роботи.
Безпека працівників досягається дотриманням послідовності операцій, вказаних даною картою, дотриманням правил зберігання матеріалів і їх правильним використанням.
Під час роботи безпека роботи працівників повинна забезпечуватися:
- видачею працівникам необхідних засобів індивідуального захисту (спеціального одягу, взуття і ін.), передбачених нормами, що діють, і по захисних властивостях відповідних вигляду і умовам робіт;
- санітарно-побутовим приміщенням і його забезпеченням згідно норм, що діють;
- аптечкою з набором необхідних медикаментів і засобів надання першої допомоги.
Органи дихання під час виконання гідроізоляційних робіт необхідно захищати за допомогою респіраторів. Для захисту очей використовувати спеціальні окуляри.
До роботи з матеріалами, що містять шкідливі речовини, не повинні допускатися особи із захворюваннями шкіри, а також її пошкодженнями (рани, садини, опіки).
Перед виконанням гідроізоляційних робіт для захисту непокритим одягом шкіри особи і рук, її необхідно обробити «Дитячим» кремом. Для видалення бітумних матеріалів з шкіри використовувати марлевий тампон, змочений в уайт-спірітові або маслі, після чого місце необхідно промити чистою водою з милом.
Прийом їжі в місцях виконання робіт заборонений. Перед їжею і після закінчення робіт руки необхідно вимити водою з милом.
При виконанні гідроізоляційних робіт виникаючі відходи виробництва підлягають складуванню і вивозу як будівельне сміття.